A kép egy klikkentéssel nagyobb méretben megnyitható.

Rátz István
személyi érme
ALKOTÓ: Bartos Endre

A KÉSZÍTÉS IDEJE:
1992


MÉRET: 124-129 mm átmérő

LELŐHELY: Semmelweis Orvostörténeti Múzeum

arcképe (fénykép) * arcképe (festmény, 1926) * arcképe (festmény, * Állatorvos-tudományi Könyvtár) * emléktáblája * érme (Hondromatidisz)

Rátz István (1860-1917) orvosdoktor, állatorvos, egyet. nyilv. r. tanár, az MTA levelező tagja, 1890-től 1917-ig a kórbonctani tanszék vezetője és a parazitológia előadója. A tanszéken gazdag preparátumgyűjteményt létesített. Az 1905-től Budapesten tartott VIII. Nemzetközi Állatorvosi Kongresszus főtitkára. Szerkesztője volt az "Állatorvosi Lapok", a "Közlemények az összehasonlító élet- és kórtan köréből" és az Állattani Közlemények" c. folyóiratoknak és kiadója az "Állategészség" c. folyóiratnak. A Magyar Országos Állatorvos Egyesületnek titkára, majd főtitkára volt. Kórbonctani és mikrobiológiai irányú kutatómunkája mellett, különös előszeretettel foglalkozott parazitológiával, és nevéhez fűződik a magyar állatorvosi parazitológia alapjainak a lerakása.
Bartos Endre szobrászművész 1992-ben öntött bronzérmet készített róla. Az enyhén ovális, 124-129 mm átmérőjű érem előlapján jobbra tekintő fej, előtte „RÁTZ ISTVÁN”, mögötte „1860-1917” felirat és a bal váll fölött "b" monogram van.(MMJ)

Irodalom:
Csoma: Medicina in nummis. 497. sz.