Előadások:
20:00 – 20:30: Az embrió korai fejlődése – összehasonlítása állatban és emberben (Dr. Cseh Sándor)
20:30 – 21:00: Kedv, erények, lepkék (Dr. Kis János)
21:00 – 21:30: Az állatok szaporodásának élettani alapjai (Dr. Bartha Tibor)
21:30 – 22:00: Érdekességek az egzotikus állatok szaporodásáról (Dr. Gál János)
- Állatorvoslás és egyetemtörténet
- Hagyományos állattartás Erdélyben
Dr. Perényi János fotókiállítása – Photo exhibition by János Perényi, DVM
- Így (sz)épült – Campustörténeti fotókiállítás az 1970-es években elkészült és el nem készült „új” épületekről
Az Állatorvostudományi Egyetem 1881 óta működik a mai campuson, az István, a Rottenbiller, a Dembinszky és a Bethlen Gábor utca és tér által határolt telken.
- Páros élet az állatvilágban
- Tudtad-e? – Érdekességek az állatorvos-tudomány területéről
- Állatorvoslás és egyetemtörténet – tárlatvezetés egyetemtörténeti anekdotákkal (18.00, 22.00, 24.00)
A vezetést dr. Kótai István egyetemi adjunktus tartja, akinek magával ragadó előadói stílusa és a számtalan elhangzó anekdota teszi a tárlatvezetést minden generáció számára maradandó élménnyé.
A kiállítás első kilenc vitrinje az állatgyógyászat eszközeit és azok fejlődését mutatja be, majd következik az egyetem, ill. az állatorvosképzés történetével foglalkozó rész. A gyűjtemény harmadik részét pedig az ifj. Vastagh György szobrászművésznek a XIX-XX. század fordulóján készült, eredetileg demonstrációs célokra szánt, művészi értékű állatszobrai alkotják.
Egyéb programok:
- DNS a konyhában – DNS izolálás háztartásban található eszközökkel (bemutató)
A DNS az élet tervrajza, szinte minden sejtben megtalálható, számos kutatás és film témája. A szerkezete régóta ismert, de vajon szabad szemmel is láthatóvá lehet-e tenni? Hogyan lesz élőlény a tervrajzból? Mi mindenre lehet használni? És hogyan kerül a konyhába? Ezekre a kérdésekre próbálunk válaszolni a bemutató során, ahová minden érdeklődőt szerettel várunk.
- A parlagi sasok gyermekkora – Válogatás a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Helicon LIFE projekt (LIFE 10NAT/HU/019, www.imperialeagle.hu) és a Természetfilm.hu Egyesület rövidfilmjeiből.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Parlagisas-védelmi Munkacsoportja már évtizedek óta felügyeli és óvja a hazai parlagisas-állományt. A munkájuk a madarak megfigyelésén kívül nagyon szerteágazó: ellenőrzik a fészkeket, meggyűrűzik a fiókákat, tudományos módszerekkel kutatják a sasok életét, terjedését, a populáció dinamikáját és felveszik a harcot az értelmetlen mérgezések ellen. A bemutatott kisfilmek ezekbe a munkákba adnak betekintést.
- Madarat fészkéről – Játékos kiállítás a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület közreműködésével
Madarainkat leginkább énekükről és tollaikról szoktuk felismerni, de fészkeikből sincs két egyforma. Moha, gyapjú, tollak, fakéreg, ágak, cigarettaszűrő… Tollas társaink igencsak kreatívak, amikor fészkeiket készítik, mindent felhasználnak, amit a természetben vagy városainkban megtalálnak. Ki költ odúban és ki fészkel a földön? Van olyan madár aki nem csak párt, de otthont is egy életre választ? Mit sző a szövőmadár, hol száll a kakukk fészkére, ki fészkel a padlásunkra és min függ a függőcinege? Mindenkit várunk szeretettel, aki kíváncsi a válaszokra és szívesen megismerné a madárfészkek és gazdáik életét. Fészkek és tollak, kirakós és memória játékok, valamint az év madara, a tengelic várja az érdeklődőket.
- Kreatív foglalkozások, játékok – Creative activities, games for children
- Simogatni jó! – Pet a pet! –