Mesterséges intelligencia a szakirodalom keresésében

Az MI vagyis mesterséges intelligencia (MI) számtalan területen megkerülhetetlenné válik napjaink információs és publikációs folyamatában. A következőkben az irodalomkutatás elősegítésére, az egy témakörben megjelenő szakirodalom feltérképezésére szolgáló néhány válogatott szolgáltatás kerül bemutatásra röviden. A listához örömmel fogadunk további kiegészítéseket, ötleteket és javaslatokat!

ChatGPT (https://chat.openai.com/) Az OpenAI által fejlesztett generatív MI megfelelő előkészítéssel képes arra, hogy pl. a PubMed-ben alkalmazható, a MeSH tezaurusz kifejezéseit használó összetett keresőkérdéseket generáljon.

Semantic Scholar (https://www.semanticscholar.org/)  Az Allen Institute által fejlesztett MI alapú kutatást segítő eszköz. Mindenki számára ingyenesen hozzáférhető. A Semantic Scholar lefedi a biológiát, az orvostudományt, az informatikát, a földrajzot, az üzleti életet, a történelmet, a közgazdaságtant stb. Több mint 200 millió cikket találhatunk olyan partnerektől, mint a PubMed, Springer Nature, Taylor & Francis, SAGE, Wiley, ACM, IEEE, arXiv és Unpaywall.

  • Segíti a releváns kutatások megtalálását.
  • Az idézési kapcsolatok minőségibb elemzésével, a szövegkörnyezet megértésével mélyebb összefüggéseket képes felfedezni a publikációk között.
  • Szerzőként kérhetünk e-mail értesítést a minket érdeklő témában megjelent közleményekről, agy a minket idéző cikkekről

pl.: “African swine fever” “systematic rewiev”